Промисловий зразок – результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання.
Промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням.
Зовнішнім виглядом виробу може бути, зокрема, оздоблення виробу, логотипи, комп’ютерні піктограми, інтерфейс користувача вебсайту, застосунку, комп’ютерної програми, карти та ілюстрації.
Під виробом розуміється будь-який предмет промислового виробництва або ручної роботи, зокрема частини, призначені для збирання у складений виріб, упаковка, зовнішнє оформлення, графічні символи та типографські шрифти (елементи), крім комп’ютерних програм.
ОЗДОБЛЕННЯ ДЕКОРАТИВНО-ТРАВ’ЯНОГО ВИРОБУ
ПРИКРАСА ДЛЯ ОЗДОБЛЕННЯ ТЕКСТИЛЬНИХ ВИРОБІВ
ПІКТОГРАМА ДЛЯ ГРАФІЧНОГО КОРИСТУВАЦЬКОГО ІНТЕРФЕЙСУ
ГРАФІЧНИЙ ІНТЕРФЕЙС КОРИСТУВАЧА КОМП’ЮТЕРНОЇ ПРОГРАМИ «GOVERNMENT PROJECT PROFESSIONAL V. 1.01»
ЕКРАН ДИСПЛЕЯ З ГРАФІЧНИМ ІНТЕРФЕЙСОМ КОРИСТУВАЧА
ІНТЕРФЕЙС КОМП’ЮТЕРНОЇ ПРОГРАМИ «КАБІНЕТ МЕТРОЛОГА»
ІНТЕРФЕЙС КОМП’ЮТЕРНОЇ ПРОГРАМИ «СИСТЕМА ОБЛІКУ ГАЗУ»
ТУРИСТИЧНА КАРТА-СХЕМА М. ЛЬВОВА
Промисловим зразком не може бути об’єкт, що не є результатом інтелектуальної, творчої діяльності людини, а створений природою, наприклад камінь, морська раковина, дерево, не оброблені людиною.
1) надає право використовувати промисловий зразок на свій розсуд – виготовляти вироби із застосуванням промислового зразка, застосовувати такий виріб, пропонувати для продажу, зокрема через Інтернет, продавати такий виріб, здійснювати його імпорт, експорт, іншим чином вводити виріб в цивільний оборот, зберігати його в зазначених цілях;
2) надає право перешкоджати неправомірному використанню промислового зразка, в тому числі забороняти таке використання;
3) надає право дозволяти використання промислового зразка – видавати виключні, невиключні, одиничні та інші ліцензії, укладати ліцензійні договори та отримувати прибуток;
4) надає можливість отримати прибуток від відчуження (передання) майнових прав іншій особі;
5) сприяє зростанню вартості виробу, оскільки виріб щодо якого зареєстровано права інтелектуальної власності викликає більше довіри порівняно з незареєстрованим;
6) майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок можуть бути передані до статутного капіталу суб’єкта господарювання як вклад, а також стати предметом договору застави чи інших зобов’язань, активом для залучення та гарантування інвестицій;
7) у разі порушення прав інтелектуальної власності власник має право звертатися за їх захистом до суду, вимагати припинення порушення прав та відшкодування заподіяних збитків;
8) реєстрація дає право подавати до Державної митної служби заяву щодо внесення промислового зразка, на який надано охорону, до митного реєстру, для запобігання порушенню прав під час переміщення через митний кордон України виробів, в яких втілено або застосовано промисловий зразок;
9) реєстрація сприяє побудові маркетингової стратегії просування виробу, заснованої на принципах дотримання прав інтелектуальної власності;
10) реєстрація сприяє упорядкуванню портфелю прав інтелектуальної власності, забезпеченню коректного обліку нематеріальних активів та дотриманню податкової дисципліни.
Женевський акт, прийнятий 02.07.1999
Гаазький акт, прийнятий 28.11.1960
Design Law Treaty (Договір про право промислових зразків)
Директива 98/71/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 13.11.1998 про правову охорону промислових зразків
Directive 98/71/EC of the European Parliament and of the Council of 13 October 1998 on the legal protection of designs
Регламент Комісії (ЄС) № 2245/2002 від 21 жовтня 2002 р., що вводить в дію Регламент Ради (ЄС) № 6/2002 стосовно промислових зразків Співтовариства
Commission Regulation (EC) No 2245/2002 of 21 October 2002 implementing Council Regulation (EC) No 6/2002 on Community designs
Регламент Комісії (ЄС) № 2246/2002 від 16 грудня 2002 року про збори, що сплачуються Бюро з гармонізації внутрішнього ринку (торговельних марок та промислових зразків) щодо реєстрації промислових зразків Співтовариства
Commission Regulation (EC) No 2246/2002 of 16 December 2002 on the fees payable to the Office for Harmonization in the Internal Market (Trade Marks and Designs) in respect of the registration of Community designs
Регламент Ради (ЄС) № 6/2002 від 12.12.2001 про промислові зразки Співтовариства
Council Regulation (EC) No 6/2002 of 12 December 2001 on Community designs
КЕРІВНИЦТВО З ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ВІДОМСТВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ (EUIPO)
Examination of applications for registered Community designs
GUIDELINES FOR EXAMINATION EUROPEAN UNION INTELLECTUAL PROPERTY OFFICE (EUIPO)
Пропозиція щодо Регламенту про Дизайн Співтовариства
Proposal for a Regulation on Community designs
Пропозиція щодо Директиви про правову охорону промислових зразків
Суб’єктами права інтелектуальної власності на промисловий зразок є:
Внаслідок державної реєстрації промислового зразка власник набуває такі майнові права:
Майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок належать володільцю відповідного свідоцтва, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Власник зареєстрованого промислового зразка повинен добросовісно користуватися належними йому правами.
Якщо промисловий зразок не використовується або недостатньо використовується в Україні протягом трьох років починаючи від дати державної реєстрації промислового зразка або від дати, коли використання промислового зразка було припинено, то будь-яка особа, яка має бажання і виявляє готовність використовувати промисловий зразок, у разі відмови власника зареєстрованого промислового зразка від укладення ліцензійного договору може звернутися до суду із заявою про надання їй дозволу на використання промислового зразка.
Автор, роботодавець та їх правонаступник
Право на реєстрацію промислового зразка має автор або його правонаступник, якщо інше не передбачено Законом.
Право на реєстрацію промислового зразка, створеного спільною працею кількох авторів, належить авторам спільно, якщо інше не передбачено укладеним між ними договором.
Право на реєстрацію промислового зразка має роботодавець автора, якщо промисловий зразок створено у зв’язку з виконанням службових обов’язків чи доручення роботодавця, за умови, що трудовим договором (контрактом) не передбачено інше.
Право на реєстрацію промислового зразка має відповідно правонаступник автора або роботодавця.
Заявку на реєстрацію промислового зразка може подати фізична та/або юридична особа.
Права на зареєстрований промисловий зразок діють від дати, що настає за датою державної реєстрації промислового зразка, за умови сплати збору за підтримання їх чинності.
Права на промисловий зразок реєструє Національний орган інтелектуальної власності, функції якого виконує Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс).
Заявка повинна містити такі документи:
До заявки, у разі необхідності, додаються інші документи, зокрема:
Заявка може містити креслення, конфекційну карту, ергономічну, компонувальну схему.
Детальніше з інформацією про склад заявки можна ознайомитись в Правилах.
Вартість заявки на реєстрацію промислового зразка є динамічною та залежить від низки обставин:
Наприклад:
Детальніше: Порядок
Під час сплати збору у відповідному розрахунковому документі зазначаються:
Інформацію про реквізити для сплати зборів розміщено за посиланням.
Заявка подається до ІР офісу:
в паперовій формі:
в електронній формі:
Детальніше про графік прийому документів – за посиланням.
Детальніше про систему СЕВ ЗЕС – за посиланням.
Законом не встановлено строк розгляду заявки на реєстрацію промислового зразка. Наразі середній строк розгляду заявки становить 4 місяці.
Експертиза заявки на промисловий зразок (промислові зразки) проводиться в такому порядку:
Кінцеві результати експертизи заявки, що не вважається відкликаною або не відкликана, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою.
На підставі такого висновку ІР офісом приймається рішення про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації промислового зразка.
Під час проведення експертизи заявки перевіряється факт застосування:
Перевірка факту застосування санкцій здійснюється за відомостями, що містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, уведених у дію указами Президента України, та в установлених Законом України «Про санкції» випадках, затверджених постановою Верховної Ради України.
Якщо на будь-якому етапі діловодства за заявкою встановлено факт застосування щодо заявника або щодо держави заявника санкцій, діловодство за заявкою здійснюється з урахуванням виду застосованих санкцій, про що ІР офіс повідомляє заявника.
ІР офіс може вимагати від заявника надання додаткових матеріалів у разі виникнення обґрунтованих сумнівів стосовно відповідності ідентифікаційних даних особи заявника та особи, щодо якої застосовано санкції, або належності такої особи до осіб, що мають прямий або опосередкований вплив на діяльність заявника, який є юридичною особою.
Під час проведення експертизи заявки перевіряється, чи не є заявник (один із заявників), автор (один із авторів) особою, пов’язаною з державою-агресором, визначеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації».
У разі належності принаймні одного заявника та/або автора до осіб, пов’язаних з державою-агресором, ІР офіс приймає рішення про відмову в державній реєстрації промислового зразка.
Про застосування секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Російської Федерації та Республіки Білорусь в оборонно-промисловій сфері: рішення РНБО від 20.11.2023.
Основними підставами для відмови в реєстрації є те, що:
Якщо промисловий зразок належить до об’єктів, яким надається правова охорона, не належить до об’єктів, які не можуть одержати правову охорону, і не суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі, складається висновок експертизи про відповідність промислового зразка умовам надання правової охорони і приймається рішення ІР офісу про державну реєстрацію.
Для пошуку зареєстрованих в Україні промислових зразків можна скористатись:
⇒ Об’єкт – промисловий зразок,
⇒ Правовий статус ОПВ –охоронний документ,
⇒ Бібліографічні дані – (11) номер реєстрації або (51) індекс МКПЗ або (54) Назву промислового зразка,
⇒ Значення – «номер» або «індекс» або «назва».
Заявник може оскаржити рішення ІР офісу за заявкою:
Детальніше про Апеляційну палату ІР офісу та оскарження рішень за посиланням.
Вид платежу | Розмір |
1. Збір за публікацію відомостей про державну реєстрацію промислового зразка за кожне зображення промислового зразка
| 300 грн |
2. Державне мито за реєстрацію промислових зразків: | |
для фізичних (юридичних) осіб, які постійно проживають (знаходяться) в Україні | 17 грн |
для фізичних (іноземних юридичних) осіб, що відповідно постійно проживають (знаходяться) за межами України | 100 доларів США |
Ознайомитися з матеріалами заявки на промисловий зразок будь-яка особа може в приміщенні ІР офісу, після публікації відомостей про державну реєстрацію промислового зразка в Бюлетені, за умови подання клопотання в довільній формі та сплати відповідного збору.
Детальніше з інформацією про порядок ознайомлення з матеріалами заявки можна ознайомитись в Інструкції.
Отримати копії матеріалів заявки на промисловий зразок може будь-яка особа після публікації відомостей про державну реєстрацію промислового зразка в Бюлетені, направивши запит до ІР офісу про доступ до публічної інформації, у порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Детальніше – за посиланням.
Власник промислового зразка може його комерціалізувати надавши дозвіл на його використання іншим особам. Власник (ліцензіар) може укласти ліцензійний договір із зацікавленою особою (ліцензіатом). Ліцензіатами (користувачами) можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
Укласти ліцензійний договір можливо лише щодо існуючого промислового зразка.
За ліцензійним договором ліцензіату надається тимчасовий дозвіл на використання промислового зразка, тоді які всі майнові права залишаються у ліцензіара.
В ліцензійному договорі необхідно визначити територію у межах якої діятиме ліцензія. Свідоцтво України на промисловий зразок має територіальний характер та обмежується територією України, отже дія ліцензійного договору щодо промислового зразка буде поширюватись тільки на територію України.
Сторони мають визначити в договорі:
– права, що надаються за договором;
– способи використання промислового зразка;
Строк на який надаються майнові права – не має спливати пізніше спливу строку чинності майнових прав на такий промисловий зразок.
Всі узгоджені між ліцензіаром та ліцензіатом умови мають бути визначені в ліцензійному договорі, а сам договір укладено у письмовій (електронній) формі. Ліцензійний договір не підлягає обов’язковій нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, це може бути зроблено за бажанням сторін договору.
Укладання договору – ключовий етап комерціалізації промислових зразків. Юридичні або економічні вади договору можуть призвести до втрати прав інтелектуальної власності, збитків, розголошення комерційної таємниці, шкоди діловій репутації та інших негативних наслідків.
Істотними умовами ліцензійного договору на використання промислового зразка є:
Предметом ліцензійного договору на використання промислового зразка є надання однією стороною (ліцензіаром) другій стороні (ліцензіату) дозволу на використання промислового зразка визначеним способом (способами) протягом певного строку на певній території, та зобов’язання ліцензіата вносити плату за використання об’єкта, якщо інше не встановлено договором.
Важливо:
⇓ ПРИКЛАД істотних умов ліцензійного договору на використання промислового зразка
Ліцензіар цим надає Ліцензіату за винагороду на термін дії цього договору виключну ліцензію (дозвіл) на використання промислового зразка (назва промислового зразка), відомості про державну реєстрацію якого внесено (дата) до Державного реєстру України промислових зразків (свідоцтво про державну реєстрацію промислового зразка №___), а саме:
Цей договір діє з моменту його укладання сторонами до 15.05.2025 (за умови підтримання чинності прав на промисловий зразок до 31.12.2028).
Дія договору поширюється на територію Закарпатської області, як адміністративно-територіальну одиницю держави Україна.
За надання виключної ліцензії (дозволу) на використання промислового зразка Ліцензіат сплачує Ліцензіару винагороду (роялті), за кожен виготовлений виріб із застосуванням зареєстрованого промислового зразка у розмірі та порядку, визначеному Сторонами в додатку до договору, що є його невід’ємною частиною.
Інші умови договору, щодо яких має бути досягнуто згоди Сторін.
Договір про передання майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок – це договір за яким одна сторона (власник промислового зразка) передає другій стороні (набувачу) частково або у повному складі майнові права на визначених договором умовах.
Після укладення цього договору відбувається зміна особи власника промислового зразка. Набувач самостійно приймає рішення щодо подальшого розпорядження всіма майновими правами на промисловий зразок (якщо права було передано в повному обсязі) або їх частиною (у разі часткової передачі майнових прав).
Особисті немайнові права інтелектуальної власності залишаються за автором та, відповідно, набувач майнових прав зобов’язується не порушувати прав автора (чи співавторів).
Набувачем може бути як фізична, так і юридична особа.
Передати можна майнові права інтелектуальної власності, які вже існують на момент укладення договору, тому, в обов’язковому порядку в договорі наводяться відомості, що дозволяють ідентифікувати відповідний промисловий зразок.
Особа набуває майнові права на промисловий зразок лише на строк чинності відповідних майнових прав на такий об’єкт.
В договорі вказується розмір та спосіб визначення плати (винагороди) за відчуження прав або зазначається про безвідплатний характер договору.
Укладення договору про передання майнових прав не впливає на чинність ліцензійних договорів, які було укладено раніше (якщо інше не передбачено в самому ліцензійному договорі).
Договір про передання майнових прав інтелектуальної власності обов’язково укладається у письмовій (електронній) формі, інакше він є нікчемним (таким, що не породжує права та обов’язки у сторін договору).
Договір про передання майнових прав на промисловий зразок не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, і є чинним для сторін з дати укладання.
Важливо!
Майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок переходять до набувача за договором про передання майнових прав інтелектуальної власності з моменту державної реєстрації в ІР офісі.
Укладання договору – ключовий етап комерціалізації промислових зразків. Юридичні або економічні вади договору можуть призвести до втрати прав інтелектуальної власності, збитків, розголошення комерційної таємниці, шкоди діловій репутації та інших негативних наслідків.
При укладанні договору про передання майнових прав інтелектуальної власності на промислові зразки слід пам’ятати, що
договір укладається у письмовій (електронній) формі і у разі недодержання письмової (електронної) форми договору він є нікчемним.
Важливо:
ВАЖЛИВО. Істотними умовами договору про передання майнових прав інтелектуальної власності є його предмет а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди
Предметом договору про передання майнових прав інтелектуальної власності є передача однією стороною (особою, що є суб’єктом майнових прав на об’єкт права інтелектуальної власності) другій стороні частково або у повному складі майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт права інтелектуальної власності відповідно до закону та на визначених договором умовах.
⇓ ПРИКЛАД істотних умов договору про передання майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок
Власник цим передає (відчужує) на користь Набувача, а Набувач цим набуває від Власника всі належні Власнику майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок (назва промислового зразка), відомості про державну реєстрацію якого внесено (дата) до Державного реєстру України промислових зразків (свідоцтво про державну реєстрацію промислового зразка №___), а саме:
Ціна цього договору визначена Сторонами в додатку до договору, що є його невід’ємною частиною.
Інші умови договору, щодо яких має бути досягнуто згоди Сторін.
Власник зареєстрованого промислового зразка може розпоряджатися правами на промисловий зразок, зокрема, шляхом:
Сторона такого договору має право на інформування невизначеного кола осіб про розпоряджання правами на промисловий зразок. Інформування здійснюється шляхом реєстрації договору та публікації в офіційному електронному бюлетені «Промислова власність» відомостей в обсязі та порядку, встановленими ІР офісом, з одночасним внесенням їх до Державного реєстру України промислових зразків (далі – Реєстр).
Факт передання майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок підлягає обов’язковій державній реєстрації.
Факт надання дозволу на використання промислового зразка підлягає державній реєстрації за бажанням сторони договору.
Для реєстрації факту передання прав на промисловий зразок до ІР офісу подається заява про внесення до Реєстру відомостей. До заяви додаються:
У відповідних випадках до заяви додаються інші документи, які вимагаються для реєстрації договору, зокрема,
Детальніше з інформацією про реєстрацію фактів розпоряджання правами на промислові зразки та формами заяв можна ознайомитись в Інструкції.
Крім того, власник зареєстрованого промислового зразка має право подати до ІР офісу для офіційного опублікування заяву про надання будь-якій особі дозволу на використання зареєстрованого промислового зразка. У такому разі річний збір за підтримання чинності прав на промисловий зразок зменшується на 50 відсотків починаючи з року, що настає за роком публікації такої заяви.
Детальніше з інформацією про опублікування заяви про надання будь-якій особі дозволу на використання зареєстрованого промислового зразка можливо ознайомитись в Інструкції.
Заява подається до ІР офісу:
в паперовій формі:
в електронній формі:
Детальніше про графік прийому документів – за посиланням.
Вартість реєстрації договору щодо розпоряджання правами на один промисловий зразок, становить – 2400 грн.
Детальніше: Порядок.
Інформацію про реквізити для сплати зборів розміщено за посиланням.
В Україні незалежною професійною діяльністю щодо надання послуг, пов’язаних з набуттям, здійсненням та захистом прав на об’єкти інтелектуальної власності, представництва інтересів осіб в ІР офісі, Мінекономіки, а також у відносинах з фізичними та юридичними особами, займаються патентні повірені.
З відомостями Державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) можна ознайомитись за посиланням.
У випадку, коли власником промислового зразка є суб’єкт господарювання, актуальним є питання постановки майнових прав на баланс підприємства у складі нематеріальних активів.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи» (далі – П(С)БУ № 8) придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається в балансі, якщо існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.
Зазвичай майнові права інтелектуальної власності є найбільшою складовою в структурі нематеріальних активів підприємства в порівняні з правами користування природними ресурсами, правами користування майном або іншими нематеріальними активами.
На облік у складі нематеріальних активів беруться придбані майнові права після їх набуття та визначення його вартості.
Постановка прав на бухгалтерський облік у складі нематеріальних активів надає такі можливості:
Також, якщо промисловий зразок не відображено в балансі підприємства, виникають складності з його комерціалізацією (наданням у використання за ліцензійними договорами або переданням прав тощо), тому що цього об’єкта немає на балансі суб’єкта господарювання, і не до кінця визначено як саме формально можна розпоряджатися майновими правами.
Відповідно до Листа Міністерства фінансів України від 12.08.2005 р. №31-04200-10-5/17045 (далі – Лист) наявність правової охорони є головним пріоритетом при віднесенні майнових прав до нематеріальних активів.
Для постановки на бухгалтерський облік в якості нематеріальних активів об’єкт повинен бути зареєстрований, який встановлює авторство і визначає майнові права власника на цей об’єкт.
Своєчасна державна реєстрація спростить процедуру постановки на бухгалтерський облік.
Як зазначено в Листі, якщо об’єкт інтелектуальної власності вже використовуються підприємством, але перебуває на стадії реєстрації та щодо якого ще не оформлено охоронного документа, то такий об’єкт має зараховуватись на баланс, як незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи.
Після отримання відповідного охоронного документа оформлюється Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів. З цього моменту об’єкт інтелектуальної власності ставиться на баланс, і підприємство має право нараховувати на нього амортизацію.
Суб’єкт господарювання може самостійно визначити первісну вартість, за якою права на промисловий зразок будуть відображені в балансі.
Такою первісною вартістю є:
Також, відповідно до Закону «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» суб’єкт господарювання може визначити первісну вартість, за якою права на промислові зразки будуть відображені в балансі, за допомогою залучення професійного оцінювача (суб’єкта оціночної діяльності).
Переоцінка прав на промислові зразки проводиться для визначення справедливої (ринкової) вартості та цінності цього нематеріального активу на теперішній час у випадках:
Оцінка прав на промисловий зразок – важливий етап комерціалізації, а отже – отримання прибутку та забезпечення успіху компанії на ринку від володіння правами на промисловий зразок або від надання їх у використання.
Оцінка прав на на промисловий зразок – це процес визначення вартості прав на результат інтелектуальної, творчої діяльності, виражений в конкретному промисловому зразку, за встановленою процедурою на певну дату.
Оцінка прав на промисловий зразок проводиться для багатьох цілей, а саме:
Для надання консультацій та замовлення послуги з оцінки звертайтеся до відділу оцінки прав на об’єкти інтелектуальної власності IP офісу:
+380 (44) 498-38-72
понеділок – четвер: з 9:00 до 17:15; п’ятниця – до 16:00