Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • ІР офіс поінформував учасників Діалогу з права інтелектуальної власності Україна-ЄС про основні досягнення в ІР-сфері
    19 Жовтня 2023 Коментарів немає Irena

    ІР офіс поінформував учасників Діалогу з права інтелектуальної власності Україна-ЄС про основні досягнення в ІР-сфері

     

    19 жовтня 2023 року відбулось 20-те засідання щорічного Діалогу з права інтелектуальної власності між Україною та ЄС. Цей Діалог є частиною більш широкого співробітництва між Європейською Комісією та Україною.

     

    Засідання відкрили співголови Діалогу – заступник керівника відділу інвестицій та інтелектуальної власності Генерального директорату з торгівлі Європейської Комісії Агата Герба та заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів, який очолив українську делегацію.

     

    У фокусі уваги цьогорічного Діалогу з права інтелектуальної власності (IPR-Діалог) – прогрес реформи прав інтелектуальної власності в Україні, гармонізація з ЄС, а також авторське право, фармацевтика, патентне право, захист ІР-прав і технічна допомога, яку може надати ЄС.

     

    Участь у заході взяли представники Європейської комісії, Представництва ЄС в Україні та ключові стейкхолдери ІР-сфери. Зокрема, представники наступних відомств:

     

    • Міністерства економіки України,
    • Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс),
    • Вищої ради правосуддя,
    • Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,
    • Національної поліції України,
    • Бюро економічної безпеки,
    • Національного агентства України з питань виявлення розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів,
    • Державної митної служби України.

     

     

    ІР офіс на IPR-Діалозі представили: директорка Олена Орлюк, перший заступник директора Богдан Падучак, заступник директора Владислав Білоцький, радник директора Микола Потоцький, начальник департаменту міжнародного співробітництва Андрій Зозулюк та провідний професіонал з інтелектуальної власності відділу забезпечення просвітницьких заходів Любов Майданик.

     

    Український ІР офіс працює над підвищенням рівня охорони та захисту прав інтелектуальної власності, впровадженням найкращих практик, які сьогодні використовуються на теренах ЄС, та над гармонізацією національного законодавства із законодавством ЄС. Однак самі собою норми не працюватимуть – вони мають ефективно застосовуватися на практиці. На цьому наголосила очільниця ІР офісу Олена Орлюк під час свого виступу.

     

    Спікерка поінформувала про основні етапи інституційної реформи, навела актуальну статистику надходження заявок на обʼєкти інтелектуальної власності, розповіла про міжнародну співпрацю, інноваційний та креативний компонент в діяльності ІР офісу. Окремо спікерка зосередилася на захисті прав інтелектуальної власності, підвищенні кваліфікації експертів, розвиткові корпоративної культури та розбудові практик доброчесності та нульової толерантності до корупції.

     

    «Ми працюємо над виходом на новий рівень міжнародної співпраці. ІР офіс налагодив тісні партнерські зв’язки з WIPO, ми підписали меморандуми про співпрацю з EUIPO, EPO, які вже реалізуються конкретними кроками, також підписано Декларацію про наміри з патентними відомствами Польщі, Литви, Латвії та Естонії», – зазначила Олена Орлюк.

     

    За її словами, сьогодні основне завдання – завершити війну, яку розв’язала росія, перемогою України.

     

    «Але вже тепер потрібно замислитися над відбудовою України. Ефективність повоєнного відновлення напряму залежатиме від рівня інтелектуального капіталу, від докладених зусиль у розвиток інноваційного та креативного секторів. Саме тому, оновлюючи візію та місію ІР офісу, ми зосередилися на інноваційній та креативній складових. На базі ІР офісу засновано Національний хаб інтелектуальної власності та інновацій. Діяльність National IP&I Hub є вагомим кроком на шляху до розбудови ефективної інтелектуальної та інноваційної екосистеми України та просування її до європейського інноваційного простору», – переконана очільниця ІР офісу.

     

    Також ІР офіс працює над комплексним захистом ІР-прав.

     

    По-перше, розроблено проєкт нового Регламенту Апеляційної палати. ІР офіс очікує на завершення процедур його прийняття Мінекономіки та повноцінного запуску Апеляційної палати.

     

    По-друге, в структурі ІР офісу створено Центр медіації та посередництва. Також створено Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності, який має на меті сприяти розробці ефективних механізмів протидії контрафакту.

     

    Крім того, на минулому тижні в оновленому складі відновлено роботу Ради з питань інтелектуальної власності. Найближчий порядок денний засідання оновленого складу Ради включатиме комплекс питань щодо євроінтеграції в ІР-сфері та щодо захисту прав інтелектуальної власності. За цими напрямками на базі ІР офісу планують бути створені міжвідомчі робочі групи з метою постійної координації всіх зацікавлених стейкхолдерів.

     

    Поточним станом співпраці українського ІР офісу з міжнародними інституціями, а також планами на майбутнє поділився Богдан Падучак. За його словами, попри повномасштабне російське вторгнення, європейська інтеграція залишається одним із пріоритетів для України, значною мірою визначаючи наші дії як країни-кандидата на вступ до ЄС. Метою співпраці з WIPO, EUIPO, EPO та іншими інституціями є підтримка інноваційного та креативного сектору, які значно постраждали від війни. Також зміцнилася двостороння співпраця з USPTO та з ІР офісами країн ЄС.

     

    Окреслюючи коло пріоритетних питань, Богдан Падучак зосередився на розвиткові національної системи інтелектуальної власності України та посиленні захисту прав інтелектуальної власності; зміцнені спроможності та наданні підтримки установам України для доступу до патентних та непатентних баз даних; посилені інституційної спроможності національного ІР офісу, кооперації з бізнесом задля розвитку інтелектуальної та інноваційної інфраструктури; розробці нових інструментів для університетів і науково-дослідних установ; підтримці малого та середнього бізнесу, який постраждав від війни; розширенні можливостей ефективного захисту та комерціалізації прав ІВ представників креативних індустрій.

     

    «Синергія співпраці з іноземними партнерами та світовим інноваційним співтовариством дозволяє нам досягти позитивних результатів в стратегічних сферах шляхом міжнародного обміну досвідом, залучення іноземних експертів, технічної допомоги та реалізації спільних програм», – резюмував Богдан Падучак.

     

    Питання прав інтелектуальної власності в умовах воєнного стану висвітлив Микола Потоцький. Він поінформував, що у відповідь на російську агресію був прийнятий Закон України для захисту інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану. Цей Закон створює правовий механізм захисту інтересів осіб в ІР-сфері та запобігає втраті прав інтелектуальної власності на період дії воєнного стану.

     

    В контексті обмежувальних заходів проти країни-агресора спікер зазначив, що санкція у вигляді блокування активів може бути застосована ІР офісом до заявників, власників охоронних документів, їх правонаступників, а також осіб, які можуть прямо чи опосередковано впливати на заявників чи власників, у разі отримання офіційної інформації про взаємозв’язок особи.

     

    «Наразі ІР офіс узагальнює інформацію про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до 24 207 фізичних та юридичних осіб. З них ІР офіс запровадив санкції у вигляді блокування активів щодо 134 осіб, які є заявниками/винахідниками/власниками прав інтелектуальної власності», – озвучив статистику Микола Потоцький.

     

    Про концептуально нове законодавство у сфері авторського права і суміжних прав, яке працює в Україні з початку 2023 року, розповіла Любов Майданик. Законом України № 2811-IX були імплементовані не лише зобов’язання, взяті Україною за Угодою про асоціацію з ЄС, а й acquis ЄС, які були запроваджені після набрання чинності Угоди.

     

    «Законодавчі зміни, внесені в результаті імплементації низки Директив ЄС, а в деяких випадках і прецедентного права Суду ЄС, вплинули на сферу застосування положень щодо авторського права. Зокрема, були визначені критерії охорони твору – запроваджена концепція оригінальності. Неоригінальні фотографії були виключені з-під охорони авторських прав, запроваджено право sui generis на бази даних та багато інших важливих положень», – зазначила спікерка.

     

    Європейська сторона відзначила, що захист інтелектуальної власності є вкрай важливим для вступу України до ЄС і відбудови, адже міцна екосистема інтелектуальної власності злучить більше іноземних інвестицій, сприятиме інноваціям, стимулюватиме економічне зростання.

     

    Насамкінець Олена Орлюк подякувала за можливість презентувати напрацювання України у питаннях розвитку ІР-сфери, поділитися розумінням ролі ІР офісу в розбудові інноваційного та креативного середовища:

     

    «Ми знаємо, які цілі перед нами стоять, але є й великі виклики, обумовлені війною. Тому ми дуже цінуємо партнерство Європейського Союзу на цьому складному, але такому важливому шляху», – резюмувала очільниця ІР офісу.

     

    Читайте також:

     

    Доступ до глобальних сервісів ІВ: IP офіс продовжує виконання функцій МПО та ОМПЕ

     

    Євроінтеграція сфери інтелектуальної власності: ІР офіс підписав меморандум про співпрацю з EUIPO

     

    Співпраця у сфері інтелектуальної власності: ІР офіс підписав Декларацію з європейськими патентними відомствами

     

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає