Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • IP LET FORUM: Вплив інтелектуальної власності на економіку країни
    02 Грудня 2023 Коментарів немає Irena

    IP LET FORUM: Вплив інтелектуальної власності на економіку країни

     

    Як інтелектуальна власність може стимулювати українську економіку? Які світові практики і досвід краще застосовувати? Які кроки для цього необхідно зробити самій галузі та державі? Про це говорили на сесії “Секторальна синергія: ІР та галузі економіки” під час IP LET FORUM.

     

    Статистика заявок, поданих до ІР офісу, вже свідчить про певну зміну ландшафту галузей економіки за останній рік. Про це повідомив модератор дискусії, радник директора ІР офісу Микола Потоцький:

     

    Статистика ІР офісу свідчить, що активність заявників, які подаються на обʼєкти права інтелектуальної власності, залишається в галузі фармацевтики, харчової промисловості та ІТ (яка є локомотивом економіки України). Якщо говорити про фармацевтичний ринок, то з 2020 року можемо говорити про зміну співвідношення заявників на користь іноземних представників. Також, на жаль, за останні 9 місяців з лідерів випала виноробна галузь, яка багато років входила в пʼятірку лідерів за кількістю поданих заявок”.

     

    Микола Потоцький

     

    Про розвиток українського виноробства, вихід продукції на міжнародні ринки та охорону прав інтелектуальної власності разповіла патентна повірена України, адвокатка, національна експертка проєкту ЄС IPRSA, голова правління Національної асоціації патентних повірених України (НАПА) Юлія Прохода:

     

    Зараз на полицях наших магазинів співвідношення імпортного вина і українського є приблизно 5:1. Винороби просять навіть вжити держзаходи, які допоможуть вивести українське вино на ринки, але я вважаю це неправильно. Бо саме інтелектуальна власність має стати механізмом, який допоможе українському вину вийти на полиці магазинів. В Україні є унікальні вина, вироблені за унікальними технологіями. Зараз в нашій державі близько півсотні крафтових виноробів, 38 з яких мають ліцензію, і інтелектуальна власність для них — запорука успіху”.

     

    Юлія Прохода

     

    Про виклики для української насіннєвої галузі говорила директорка ТОВ “АГРІТЕМА”, учасниця Ради ГС “Українська Продовольча Долина” (Ukrainian Food Valley), юристка, бізнес-медіаторка Ніна Зилюк:

     

    Ємність глобального насіннєвого ринку прямує до позначки у $90 млрд. Це не тільки фінансово привабливий ринок, а й ринок з дуже високо-інноваційними технологіями. Зокрема селекція (винайдення нових сортів) та насінництво є основою продовольчої безпеки держави. І ця царина наповнена інтелектуальними здобутками. Основним здобутком прав інтелектуальної власності тут є сорт рослин. І коли ми говоримо про держреєстрацію, систему охорони, наше законодавство є потужним та прогресивним зокрема щодо прав селекціонерів. Однак є питання щодо механізму захисту”.

     

    Ніна Зилюк

     

    Про ключові питання, перед якими постає українська фармацевтична галузь, розповідала партнерка патентно-юридичної агенції “Дубинський і Ошарова”, адвокатка Вікторія Сопільняк:

     

    Ми маємо розуміти, що інтелектуальна власність і фармацевтика — це дуже сенситивна категорія, де є речі, які зазвичай складно гармонізувати і врівноважити. З одного боку, це право патентовласника, але на іншій шальці терезів — життя і здоровʼя людини. Питання доступу до ліків, питання врівноваження права ІВ з правом людини на охорону здоровʼя багато років дискутуються. Особливо зараз в Україні. 

     

    Механізми, які використовуються у світі і мають бути практично реалізовані в Україні, — примусове ліцензування (яке фактично мертве в нашій державі), договори керованого доступу, виключення з патентних прав за надзвичайних ситуацій”.

     

    Вікторія Сопільняк

     

    Ключові потреби ІТ-галузі в контексті європейської інтеграції України окреслив партнер Baker McKenzie Ukraine, керівник практики IT/TMT Олексій Столяренко:

     

    Коли ІТ-галузь продукує якісь рішення — частина з них охороняється авторським правом, частина може патентуватись. Але є частина ІВ, яка найменше змінилась у рамках адаптації українського законодавства до норм ЄС, і це — комерційна таємниця та ноу-хау. Тут зовсім не було змін у законодавстві, яких ми потребуємо. При тому, що в ЄС цей напрям активно розвивається”.

     

    Олексій Столяренко

     

    Про вихід українського бізнесу на міжнародні та європейські ринки розповідала керуюча партнерка “АйПіКей” (IPK), патентна повірена, член правління НАПА Дар’я Каплуненко. 

     

    Виклики для нашого бізнесу при виході на іноземні ринки — вибір юрисдикції, стратегія і послідовність дій. Для нашого бізнесу було шоком вартість послуг представників і зборів в царині ІВ. Однак є чимало стимулів для українських малих і середніх підприємців, серед яких — грантові програми. Зокрема про відшкодування до 75% збору за реєстрацію обʼєктів ІВ. На 2024 рік вже затверджено грантову програму підтримки МСП стимулювання захисту інтелектуальної власності”.

     

    Дар’я Каплуненко

     

    Фото: Юрій Бєлах

     

    Повні виступи цих та інших спікерів IP LET FORUM можна переглянути на ютуб-каналі IP офісу:

     

     

    Читайте також:

     

    Як розвивати інноваційну екосистему в Україні: на IP LET FORUM презентували National IP & Innovations Hub

     

    ІІ Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM: день другий (наживо)

     

    IP LET FORUM: на шляху до євроінтеграції українська виноробна галузь переживає драматичні події, але розвивається попри все

     

    Креативні індустрії: під час IP LET FORUM обговорили тенденції та інструменти підтримки для формування майбутнього

     

    Скасування зупинення процедурних строків щодо ІР прав та гармонізація із законодавством ЄС, — Сергій Іонушас розповів про плани Парламенту 

     

    IP LET FORUM: як новітні технології впливають на сферу інтелектуальної власності

     

    IP LET FORUM: “Інновації та інтелектуальна власність в Україні: навігація на перетині бачення держави, бізнесу та спільноти”

     

    Україна на 98% виконала зобовʼязання за Угодою про Асоціацію з ЄС у сфері інтелектуальної власності й впевнено крокує вперед, — Олена Орлюк на IP LET FORUM

     

    Україна отримає всебічну підтримку ВОІВ для розвитку сфери інтелектуальної власності, – Хабіп Асан під час IP LET FORUM

     

    Стартував ІІ Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM (дивіться наживо)

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає