Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Захист прав інтелектуальної власності в контексті викликів на шляху європейської інтеграції – у фокусі уваги IP LET FORUM
    02 Грудня 2023 Коментарів немає Irena

    Захист прав інтелектуальної власності в контексті викликів на шляху європейської інтеграції – у фокусі уваги IP LET FORUM

     

    Упродовж дводенного IP LET Forum не один раз йшлося про те, що Україна має забезпечити ефективний захист прав інтелектуальної власності.

     

    Хорошим сигналом для міжнародної спільноти і для національного бізнесу стане запуск Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Однак цей суд створений наразі лише на папері, а посилювати захист ІР прав нам необхідно уже зараз.

     

    На цьому, відкриваючи сесію “Захист прав інтелектуальної власності: виклики на шляху європейської інтеграції” IP LET Forum, наголосив заступник директора ІР офісу Владислав Білоцький, який виступив модератором сесії.

     

    Владислав Білоцький

     

    Представник Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (УАПП), заступник начальника юридичного відділу ППФ “Пахаренко і партнери” Євгеній Компанець розповів про боротьбу з контрафактною продукцією у воєнні роки та озвучив рекомендації для правовласників, направлені на посилення захисту ІР прав в Україні.

     

    Спікер наголосив, що шкоду від контрафакту неможливо порівняти зі шкодою від інших порушень ІР прав тому, що підробки призводять не тільки до фінансових та іміджевих втрат правовласників, але й несуть реальну загрозу для споживачів та держави, криміналізують товарний ринок і підтримують організовану злочинність.

     

    Враховуючи, що захист ІР прав є одним з ключових елементів безпекової функції держави, а ефективність такого захисту є важливим чинником, який впливає на інвестиційний клімат України, правовласники підтримують продовження удосконалення правозастосування у співпраці з митними та правоохоронними органами.

     

    Євгеній Компанець

     

    Представник УАПП відзначив активізацію діяльності митних органів, Нацполіції та БЕБ щодо захисту ІР прав та окрім загальних рекомендацій, направлених на створення в державі умов, за яких виробництво та продаж контрафактної продукції стане непривабливим та збитковим. Надав і конкретні рекомендації щодо налагодження ефективної роботи митних та правоохоронних органів у тісній взаємодії з правовласниками.

     

    Євгеній Компанець нагадав про те, що на базі ІР офісу створено спеціалізований майданчик за аналогією з Європейською обсерваторією з питань порушень ІР прав – Центр спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності. За його словами, правовласники покладають великі надії на роботу Центру спостереження у напрямку боротьби із контрафактом за рахунок об’єднання зусиль митних, правоохоронних, експертних, судових органів, правовласників для обміну інформацією та координації спільних дій для формування ефективної політики захисту ІР прав .

     

    Про сприяння захисту ІР прав Одеською митницею Держмитслужби, розповів Артем Тищенко, керівник спеціалізованого підрозділу зі сприяння захисту прав інтелектуальної власності Одеської митниці. Він наголосив, що сприяння захисту прав інтелектуальної власності та недопущення переміщення через митний кордон України контрафактних товарів – одне із основних завдань митних органів.

     

    Спікер зазначив, що захист ІР прав є зобов’язанням України за міжнародними угодами (про Асоціацію з ЄС, TRIPS та ін.). Приведення законодавства у відповідність до норм ЄС та запровадження європейської практики у сфері захисту ІР прав є передумовою вступу України до Євросоюзу.

     

    Артем Тищенко

     

    Чинна на сьогодні система сприяння захисту ІР прав на митному кордоні, формування якої відбувалось (починаючи здебільшого з 2005 року) як еволюційним (законодавче закріплення практичного досвіду митних органів), так і революційним шляхом (покрокова імплементація законодавства ЄС), має ефективний європейський інструментарій, що підтверджується статистичними показниками останніх років (зміни у митному кодексі 2019 року, підзаконні акти 2020 року, створення нового митного реєстру тощо).

     

    Артем Тищенко наголосив, що вступ України до Євросоюзу формує нові виклики, подолання яких дозволить Україні вийти на необхідний рівень відповідності вимогам ЄС. А тому посилення можливостей захисту ІР-прав потребує практичної реалізації декількох компонентів:

     

    • По-перше, досягнення реального пріоритету безпекової функції митниці над фіскальною.
    • По-друге, розроблення та затвердження правил/процедур знищення (їх спрощення), а також зберігання затриманих товарів, що дозволять зменшити час такого зберігання та витрати правовласників на знищення. Такі заходи дозволили б визначити процедуру знищення контрафактних товарів як пріоритетну.
    • По-третє, враховуючи, що на сьогодні митниця не є має повноважень правоохоронного органу, необхідно консолідувати зусилля правоохоронних та інших органів в сфері ІР захисту шляхом визначення та синхронізації цілей і завдань їх взаємодії.
    • По-четверте, розроблення прозорої та компетентної методології оцінки ефективності роботи державних органів, що дозволить реалізовувати єдину ефективну державну політику у сфері ІР захисту.

     

    Представниця Бюро економічної безпеки (БЕБ) України Катерина Заремба розповіла про знакові кейси цього органу в ІР сфері. За словами спікери, БЕБ є відносно новим органом – працює менше ніж два роки, тому на них лежить велика відповідальність зокрема й за розслідування злочинів в ІР сфері.

     

    У своєму виступі пані Заремба зосередилася на правоохоронній функції БЕБ крізь призму кримінальної відповідальності за ст.229 КК України – незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару.

     

    Катерина Заремба

     

    Катерина Заремба зауважила, що розслідування за ст. 229 КК України відбувається у формі приватного обвинувачення, а тому потрібна заява від правовласника. За статистикою, в провадженні БЕБ перебуває 56 кримінальних проваджень за ст. 229 КК України, з них у 36 провадженнях оголошено підозри. Інший напрямок, над яким працює БЕБ, – це співпраця з міжнародними органами та митними органами інших країн.

     

    Як технології штучного інтелекту та новітні технології загалом можуть сприяти захисту прав інтелектуальної власності? Про це розповів керівник практики Технологій та інвестицій, АІ, Директор з інновацій Juscutum Петро Білик.

     

    За його словами, коли йдеться про штучний інтелект (ШІ), то це не лише про ChatGPT. Технологія ШІ вже давно застосовується в наших телефонах, ноутбуках, закладена в пошукові системи, фото, аудіо тощо. ШІ вже давно є частиною нашого життя, навіть якщо ми його не помічали.

     

    Коли ж йдеться про захист ІР в контексті новітніх технологій, зазвичай мається на увазі два моменти:

    • Перший – це ідентифікація порушення прав.
    • Другий – припинення порушення.

     

    Петро Білик

     

    Спікер зауважив, що штучний інтелект допомагає в роботі багатьом фірмам та компаніям боротися з порушеннями. ШІ активно та ефективно використовується для моніторингу сайтів, маркетплейсів, адже багато підробок та контрафакту продається саме в інтернеті. Зокрема інструментами ШІ активно користуються в Америці та Європі.

     

    Крім того найбільші маркетплейси мають спеціальні ІР центри, які за допомогою інструментів ШІ можуть швидко ідентифікувати підробку. Кожен правовласник може зареєструватися в такому ІР центрі задля ефективної боротьби з порушеннями ІР прав.

     

    Коли ж йдеться про припинення порушення ІР прав, то на думку Петра Білика, згодяться інструменти генеративного ШІ, які можуть згенерувати заяву чи позов, щоб пришвидшити подачу заяви до контролюючого органу чи до суду.

     

    Повні виступи усіх спікерів IP LET Forum дивіться на ютуб-каналі IP офісу:

     

     

    Адвокат, патентний повірений, член правління НАПА Пилип Білицький розповів про охорону і захист прав інтелектуальної власності на маркетплейсах.

     

    За словами спікера, маркетплейс – це віртуальний торговельний майданчик, на якому розміщується інформація про різноманітні товари різних продавців; іншими словами, маркетплейс – це посередник між споживачем та продавцем.

     

    Пан Білицький навів найпопулярніші міжнародні та національні маркетплейси та зупинився на національному правовому регулюванню діяльності маркетплейсів, зокрема Законі України “Про електронну комерцію”.

     

    Спікер акцентував на тому, що на відміну від звичайного інтернет-магазину, маркетплейс не є продавцем товару, а здійснює послуги.

     

    Пилип Білицький

     

    Окреслюючи специфіку охорони і захисту ІР прав на маркетплейсах за кордоном, Пилип Білицький навів як приклад Amazon Brand Registry – офіційну програму Amazon, в межа якої власники брендів чи їхні зареєстровані агенти реєструються як продавці товарів, захищених торговельними марками. Власники брендів зацікавлені зареєструватися на цьому майданчику та є проактивними у захисті своїх прав.

     

    За словами експерта, в Україні, на жаль, маркетплейси переважно покладають відповідальність за можливі порушення ІР прав, належних третім особам, безпосередньо на продавців товарів чи послуг. Також він навів декілька судових справ, які ілюструють таку ситуацію.

     

    Задля попередження порушень ІР прав, належних третім особам, Пилип Білицький порекомендував адміністраторам маркетплейсів розробляти і впроваджувати у своїй діяльності сервіси на кшталт Amazon Brand Registry. Або власними зусиллями перевіряти через відкриті бази даних ІР офісу оригінальні назви товарів своїх контрагентів перед розміщенням інформації щодо таких товарів безпосередньо на маркетплейсах. А також не ігнорувати обґрунтовані претензії правовласників.

     

    Фото: Юрій Бєлах

     

    Читайте також:

     

    IP LET FORUM: Вплив інтелектуальної власності на економіку країни

     

    Як розвивати інноваційну екосистему в Україні: на IP LET FORUM презентували National IP & Innovations Hub

     

    ІІ Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM: день другий (наживо)

     

    IP LET FORUM: на шляху до євроінтеграції українська виноробна галузь переживає драматичні події, але розвивається попри все

     

    Креативні індустрії: під час IP LET FORUM обговорили тенденції та інструменти підтримки для формування майбутнього

     

    Скасування зупинення процедурних строків щодо ІР прав та гармонізація із законодавством ЄС, — Сергій Іонушас розповів про плани Парламенту 

     

    IP LET FORUM: як новітні технології впливають на сферу інтелектуальної власності

     

    IP LET FORUM: “Інновації та інтелектуальна власність в Україні: навігація на перетині бачення держави, бізнесу та спільноти”

     

    Україна на 98% виконала зобовʼязання за Угодою про Асоціацію з ЄС у сфері інтелектуальної власності й впевнено крокує вперед, — Олена Орлюк на IP LET FORUM

     

    Україна отримає всебічну підтримку ВОІВ для розвитку сфери інтелектуальної власності, – Хабіп Асан під час IP LET FORUM

     

    Стартував ІІ Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM (дивіться наживо)

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає